Férfiak

Okok, amiért bizsergő kézzel ébredsz fel

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

Ha bármiben is hasonlítasz hozzám, nem lesz idegen számodra, hogy időnként bizsergő érzéssel ébredsz a karodban, kezedben vagy ujjaidban.

Valószínűleg tudod, miről beszélek; amikor az izmaid mintha elaludtad volna, és körülbelül egy percbe telik, mire teljesen visszanyered az érzékelésed.

De mit is jelent valójában ez a furcsa érzés? Sokan „tűszúrásként” emlegetik, és zsibbadás, bizsergés vagy akár égő érzésként is tapasztalható a kezekben, lábakban vagy más testrészekben.

A National Institute of Neurological Disorders and Stroke szerint a megfelelő neve paresztézia, és nem fájdalomérzet, hanem inkább kellemetlen érzés jellemzi, amely figyelmeztetés nélkül (vagyis nem csak ébredés után) jelentkezhet.

Ha aludtál, vagy túl hosszú ideig maradtál ugyanabban a helyzetben, akkor bizonyára tapasztaltad már a korábban említett „tűszúrást”. Ezt valójában átmeneti paresztéziának nevezik, és többnyire az idegre gyakorolt tartós nyomás következtében jelentkezik.

Ezt azonban más állapotok is okozhatják, többek között idegsérülés vagy porckorongsérv.
Hogyan szüntethető meg a bizsergés

Aligha meglepő, hogy az emberek többsége nem túlságosan örül a paresztézia érzésének. Bár, mint említettük, általában nem jár együtt nagyfokú fájdalommal, mégis kellemetlen, és az érzékenység gyakran nagyobb az érintett végtagban.

A végtag normalizálódásának helyreállításához újra vérkeringésre kell bírni az érintett ideget. A végtag nyújtása vagy masszírozása segíthet ebben, és felgyorsíthatja a megkönnyebbülést.
Krónikussá válhat?

Bár a legtöbb paresztéziával való találkozás rövid ideig tart, az idegrendszeri betegség vagy idegkárosodás, például stroke, szklerózis multiplex vagy agyvelőgyulladás következtében krónikussá válhat.

Daganatok, érrendszeri sérülések vagy a kéztőalagút-szindróma szintén okozhat krónikus paresztéziát.

Magától értetődik, hogy az olvasóknak orvoshoz vagy szakképzett egészségügyi szakemberhez kell fordulniuk, ha aggódnak. Lehet, hogy itt az ideje segítséget kérni, ha paresztéziád van:

-Hirtelen kezdődik

-Nemrégiben bekövetkezett fejsérülést követően kezdődött

-az egész kart vagy lábat érinti

-gyengeséget vagy bénulást tapasztalsz

-zavartságot tapasztalsz

-Beszélési nehézségeket tapasztalsz

-Szédülést tapasztalsz

-Hirtelen, erős fejfájás jelentkezik

-Fejsérülésed volt

-Orvosod agydaganatra vagy agyvérzésre gyanakszik, vagy ki kell zárnia annak lehetőségét.

-Fokozatosan kezdődik vagy súlyosbodik

-A test mindkét oldalát érinti

-Jön és megy

-Úgy tűnik, hogy bizonyos tevékenységekkel, különösen ismétlődő mozdulatokkal függ össze.

-Csak egy végtag egy részét érinti, például a lábujjakat vagy az ujjakat.

Tapasztaltál már valaha paresztéziát? Írd meg nekünk a hozzászólásoknál.
via


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!