Férfiak

Miért nem tudunk takaró nélkül aludni, még egy forró éjszakán sem

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

A válasz meglepően egyszerű
Sokunknak ismerős az érzés: órákig forgolódunk az ágyban, de amint betakarjuk magunkat, hirtelen megkönnyebbülünk, és hamarosan elalszunk. Még a nyári hőség sem veszi el a takaró utáni vágyunkat. De vajon miért érezzük ezt ilyen erősen? A válasz meglepően egyszerű – a takaróknak tudományosan igazolt hatása van a testünkre és az agyunkra is.

1. Segít szabályozni a testhőmérsékletet
Az emberi test melegvérű, vagyis képes fenntartani saját belső hőmérsékletét. Amikor azonban álomba merülünk, ez a szabályozás lelassul, és a külső környezettől kezdünk függni. Ilyenkor a takaró nemcsak meleget ad, hanem segít stabilizálni a testhőt, ezzel elősegítve a pihentető alvást.

2. A takaró a lefekvéshez kötött rutin része
A takaró használata szinte egész életünk során velünk van – kisgyermekként, felnőttként egyaránt. Ez nemcsak fizikai, hanem pszichológiai szinten is hat ránk: a testünk és agyunk összekapcsolja a takarót az alvással. Amikor este betakarózunk, a szervezet azt a jelzést kapja, hogy „itt az idő aludni”, és elindul a megnyugvás folyamata.

3. Csökkenti a stresszt és a szorongást

A takaró érintése fokozza a szerotonin nevű „boldogsághormon” termelését. Ez a vegyület kulcsszerepet játszik a nyugalom és a jó közérzet kialakulásában. Ha stresszesek vagyunk vagy szorongunk, nehezebben alszunk el – ám ha betakarjuk magunkat, a nyomás és a melegség hatására megemelkedik a szerotoninszint, és könnyebben ellazulunk.

Nem csoda hát, hogy a takarónkhoz szinte ösztönösen ragaszkodunk – még akkor is, ha valójában nem lenne rá szükség. A testünk és lelkünk egyaránt igényli ezt az egyszerű, de hatásos segítséget az elalvásban.
CIKK FORRÁSA: Eztnézdmeg.com
kép illusztráció


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!