Férfiak

A gyomorrák 5 tünete, amely főként reggel jelentkezik

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

A statisztikák szerint a gyomorrák az egyik legveszélyesebb rákfajta, amely világszerte több millió embert érint. A hasüreg felső részén jelentkező kellemetlen érzés, tartós hányinger és gyengeség néhány olyan tünet, amely különösen a reggeli órákban, üres gyomorral jelentkezik intenzívebben.

A Mayo Clinic szakértői állítják, hogy a gyomorrák kezdetben általában tünetmentes. Amikor azonban érezhetővé válik, az egyik legnyilvánvalóbb vészcsengő az emésztési zavar és a has felső részén jelentkező fájdalom. Sajnos sok beteg figyelmen kívül hagyja vagy félreértelmezi ezeket a tüneteket, és csak előrehaladott stádiumban fordul orvoshoz, amikor a kezelés már sokkal bonyolultabb. Íme a gyomorrák 5 tünete:

1. Reggeli hasi fájdalom, az első riasztó jel
A gyomorrák egyik leggyakoribb jele a gyomorban jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés, amely főleg reggel jelentkezik. A betegek tompa, állandó fájdalommal vagy égő érzéssel ébrednek a has felső részén, amely tünetek összetéveszthetők emésztési zavarokkal vagy gyomorégéssel.

Az amerikai Kansas Egyetem Onkológiai Központjának szakértői szerint ez a fájdalom azért jelentkezik, mert a tumor irritálja a gyomor nyálkahártyáját. Reggel, amikor a gyomor üres, ez a kellemetlen érzés intenzívebb. Ha a hasi fájdalom több héten át minden reggel jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

A szokásos gyomorfájástól eltérően a rák okozta fájdalom nem enyhül a szokásos emésztési zavarok vagy gyomorégés elleni gyógyszerekkel. Az intenzitás változó lehet, de a fő jellemző a tünet időbeni fennmaradása.

2. Tartós reggeli hányinger
A reggeli hányinger és hányás gyakran társul különböző gyomorpanaszokkal, de ha folyamatosan visszatér, strukturális problémára utalhat, például gyomorrákra. Ilyen helyzetekben a gyomorban lévő ételek kiürülése nehezebbé válik vagy késleltetődik, ami nehézségérzetet, hányingert és kellemetlen érzést okoz, különösen éhgyomorra.

A reggeli hányás oka lehet a gyomorban éjszaka felhalmozódott sav is. Ha a gyomortartalom vérrel ürül, vagy sötét színű, kávézacchoz hasonló anyaggal keveredik, azonnal orvoshoz kell fordulni.

3. Étvágycsökkenés és korai teltségérzet
Egy másik fontos tünet a reggeli étvágytalanság vagy a nagyon kis mennyiségű étel elfogyasztása után jelentkező teltségérzet. A daganat befolyásolhatja a gyomor tágulási képességét és a tartalom normális ritmusú ürítését. Ez az egyensúlyhiány már néhány falat után is teltségérzetet okoz. Ez az étvágycsökkenés gyakran fogyáshoz vezet. Ha valaki azt veszi észre, hogy reggel kevesebbet eszik és magyarázat nélkül fogy, orvoshoz kell fordulnia.

Ez a tünet hányással is járhat étkezés után, ami tovább rontja a beteg táplálkozási állapotát. Bármilyen állandó étvágyváltozást egy szakorvosnak kell kiértékelnie, különösen ha az más emésztési tünetekkel együtt jár.

4. Magyarázat nélküli fogyás
A fogyás és a gyengeség gyakran előfordul gyomorrákos betegeknél, különösen reggel, amikor a szervezet hosszabb ideig nem kap táplálékot. A betegség befolyásolja a szervezet tápanyag-feldolgozását és -felszívódását, és fokozatosan fizikai kimerültséghez, súlyvesztéshez vezet.

Ha valaki naponta erős fáradtsággal ébred, és észreveszi, hogy ruhái láthatóan tágabbak lettek anélkül, hogy diétázna vagy tudatosan fogyni próbálna, akkor komoly egészségügyi problémával állhat szemben. A gyors, ok nélküli fogyás mindig kivizsgálást igényel. A Mayo Clinic szerint a nem szándékos fogyás és a fokozott fáradtság a gyomorrák gyakori tünetei közé tartozik, különösen előrehaladott stádiumban, amikor a tüneteket már kevésbé lehet figyelmen kívül hagyni.

5. Vér a székletben
Egy másik fontos tünet, amelyre figyelni kell, a vér jelenléte a székletben vagy a nagyon sötét, szurokhoz hasonló széklet. Ezek a változások akkor jelentkezhetnek, amikor a tumor lassan vérzik a gyomor belsejében, és a béltraktuson áthaladó vér befolyásolja a széklet színét és állagát. A betegek ezt a tünetet főleg reggel, az első WC-használatkor észlelhetik.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a fekete, szurkos széklet vérzést jelezhet a felső emésztőrendszerben, beleértve a gyomrot is, aminek azonnal utána kell járni.

A gyomorrák típusai
A gyomorrák egy olyan betegség, amely a gyomor szövetében a sejtek rendellenes szaporodását jelenti. Ez a szerv a hasüreg felső, középső részén, a mellkas alatt található, és feladata az ételek kémiai lebontása. A Mayo Clinic szerint ez a típusú rák a gyomor bármely részén előfordulhat. A legtöbb esetben a kór a szerv középső részét, az úgynevezett gyomortestet érinti.

A tumor pontos helye fontos szempont a kezelés meghatározásában. Emellett az orvosok értékelik a betegség stádiumát és a sejtek típusát is. A legtöbb esetben a kezelés műtéti beavatkozást jelent a tumor eltávolítására, amelyet az egyes esetek sajátosságaitól függően műtét előtt vagy után alkalmazott terápiákkal egészítenek ki.

A gyomorrák osztályozása attól függ, hogy a daganat melyik sejttípusban alakul ki. A leggyakoribb forma az adenokarcinóma, amely a gyomor nyálkahártyájának sejtjeiből ered. A diagnosztizált gyomorrákok többsége ebbe a kategóriába tartozik. Vannak azonban ritkább formák is, amelyek a gyomor falában található speciális sejtekben alakulnak ki, amelyek az enterikus idegrendszer részét képezik. A karcinoid daganatok a neuroendokrin sejtekben alakulnak ki, amelyek az emésztési funkciók szabályozásában vesznek részt. A limfómák, bár kevésbé gyakoriak ezen a szinten, szintén előfordulhatnak a gyomorban, és az immunrendszer szöveteit érintik.

Kockázati tényezők
A gyomorrák kialakulásának kockázatát több tényező befolyásolja. A leggyakoribbak közé tartozik a krónikus gyomor-reflux, a sós vagy füstölt ételek fogyasztása, a friss gyümölcsök és zöldségek mellőzése, a Helicobacter pylori fertőzés, a gyomor nyálkahártyájának tartós gyulladása, a dohányzás, illetve a gyomorrák előfordulása a családban.

A Mayo Clinic a betegség megelőzését javasolja, ami azt jelenti, csökkentsük a sós és feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, építsük be a gyümölcsök és zöldségek fogyasztását a napi étrendünkbe, hagyjuk abba a dohányzást, illetve, ha volt a családban példa gyomorrára, közöljük ezt az orvosunkkal, hogy megfelelő szűrővizsgálatokkal rendszeresen ellenőrizni és értékelni tudja az egészségügyi állapotunkat.

Miért fontos a korai diagnózis?
A kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a gyomorrákot korai stádiumban, a gyomor nyálkahártyájára vagy falára korlátozódva észlelik. Ilyen esetekben a teljes gyógyulás is lehetséges. A legtöbb esetben azonban a diagnózis csak akkor állapítható meg, amikor a betegség már előrehaladott, és a kezelési lehetőségek korlátozottabbak, a gyógyulás pedig valószínűtlen.

A gyomorfalat átható vagy más szervekre átterjedt daganat sokkal nehezebben kezelhető. Éppen ezért a reggel jelentkező tünetek alapos megfigyelése hozzájárulhat a korai felismeréshez, amikor a gyógyulás esélye a legnagyobb. A Mayo Clinic szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy minden tartós emésztési tünetet meg kell vizsgálni, még akkor is, ha nem utal súlyos betegségre. Sok egészségügyi probléma hasonló tüneteket okozhat, mint a gyomorrák. Ezért fontos, hogy az orvos minden lehetséges okot kivizsgáljon, mielőtt onkológiai diagnózist állítana fel.
CIKK FORRÁSA: twice.hu


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!