A kormány legújabb döntése értelmében azok a magyar állampolgárok, akik első otthonuk megvásárlását tervezik, kedvezményes feltételekkel juthatnak hozzá lakáshitelhez. A támogatás keretében legfeljebb ötvenmillió forintos hitel vehető fel fix, 3 százalékos kamattal, a teljes futamidő alatt, amely legfeljebb huszonöt évig terjedhet.
Az állami program egyik legnagyobb újítása, hogy a korábbiaknál alacsonyabb, mindössze tíz százalékos önerővel is elérhetővé válik a hitel, ráadásul sem korhatárhoz, sem földrajzi megkötéshez nem kötik annak igénybevételét
A lakáspiac és a hitelkamatok mai állapota
Az utóbbi években a piaci hitelkamatok jelentősen megemelkedtek: a klasszikus jelzáloghitelek kamatszintje ma 6 és 8,5 százalék között ingadozik. Ez azt jelenti, hogy az ingatlanvásárlók jelentős mértékben drágábban jutnak forráshoz, mint akár öt-hat évvel ezelőtt.
A fix, 3 százalékos kamat a teljes futamidőre ennek fényében óriási előrelépést jelent, hiszen kevesebb, mint a fele a piaci átlagkamatszintnek.
A kedvezményes hitel főbb paraméterei
A program keretében bárki igényelheti a kedvezményes hitelt, akinek még nem volt saját lakásvagy háztulajdona. Az igénylők bármely magyar településen vásárolhatnak ingatlant – a legkisebb falutól egészen a fővárosig. A felvehető maximális összeg ötvenmillió forint, amelyre a teljes futamidő alatt háromszázalékos, fix kamat vonatkozik. A hitel futamideje akár huszonöt év is lehet, az előírt minimális önerő mértéke pedig tíz százalék.
A pénzügyi előnyök számszerűsítve
Amennyiben valaki húszmillió forint összegű lakáshitelt venne fel húszéves futamidőre, ma piaci kamatok mellett – mintegy 6,5 százalékos kamattal – havonta megközelítőleg 149 115 forintot törleszt. Ugyanez a hitel a kedvezményes, 3 százalékos kamattal mindössze 110 920 forintos havi terhet jelentene. A konstrukció így havonta 38 195 forint megtakarítást tesz lehetővé, ami a teljes futamidő alatt összesen több mint 9,1 millió forintot jelentene.
Várható hatások a lakáspiacra
A kedvezményes hitelprogram bevezetése várhatóan élénkíti a lakáspiacot, hiszen új vevők ezrei léphetnek be a piacra, akiket eddig a magas önerő- és kamatszintek tartottak távol. A növekvő kereslet rövid távon átmeneti árnyomást helyezhet az ingatlanárakra, ugyanakkor a kedvező hitelfeltételek hosszabb távon is biztosíthatják a stabil lakáspiaci növekedést. Ugyanakkor a megnövekedett hitelállomány az állam számára is költséget jelent az alacsony kamatdifferencia finanszírozásában.
Finanszírozás és költségvetési vonzatok
A program keretében nyújtott 3 százalékos kamatot az állam garantálja, a kamatdifferencia és az ügyintézési költségek teljes mértékben a központi költségvetést terhelik. A kormány tervei szerint a kedvezményes hitel mellett szeptembertől indul egy otthonfelújítási támogatási program is, ami tovább bővíti a fiatal és első lakásvásárlók lehetőségeit.
Szakértői és társadalmi visszhang
A bejelentést követően számos gazdasági szakember üdvözölte az intézkedést, mint érdemi segítséget a fiatal generációk otthonhoz jutásában. Ugyanakkor többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a költségvetés szempontjából is fenntartható mechanizmust kell kialakítani, továbbá a program bevezetése előtt részletes, könnyen áttekinthető tájékoztatást kell nyújtani az igénylőknek a feltételekről és a lehetséges kockázatokról.
Az új, 3 százalékos lakáshitelprogram mérföldkőnek számít a hazai otthonteremtési támogatások között: a korábbi piaci konstrukcióknál lényegesen kedvezőbb feltételek révén várhatóan százezrek számára teszi elérhetővé az első ingatlanvásárlást. A maximálisan ötvenmillió forintig elérhető hitel, a fix alacsony kamat és a mérsékelt, tíz százalékos önerő együttesen segítik elő a fiatal, első lakást vásárlók lakáscéljainak megvalósulását, ugyanakkor a program végrehajtása koronként alapos költségvetési tervezést igényel. A részletes feltételek és az igénylés menetéről a közeljövőben ad majd tájékoztatást a kormány és a hitelintézetek rendszere.