A nyári kánikula nem csupán kellemetlenséget, hanem komoly egészségi kockázatokat is jelenthet. A forró napokon sokan érzik magukat kimerültnek, gyengének, ájulásközeli állapotba kerülhetnek, sőt, azok, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat vagy szabálytalan pulzust tapasztalnak, feltétlenül forduljanak orvoshoz. A kánikula ugyanis az egész szervezetet megterheli, és ez fokozott terhet jelent a szívre, a tüdőre, valamint a vesére is.
A hőség és a szervrendszerek megterhelése
A test az optimális testhőmérséklet fenntartásáért erőteljesebben dolgozik, ez pedig extra munkát jelent a szív számára. Akik szívbetegséggel élnek, különösen veszélyeztetettek, mivel a megnövekedett terhelés és a dehidratáció további komplikációkhoz vezethet.
Folyadékbevitel: az elsőszámú védelem
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel segít ellensúlyozni az izzadással járó folyadékvesztést és segít megelőzni a vérnyomás jelentős csökkenését. A legjobb választás a tiszta víz, de mérsékelt mennyiségben fogyaszthatunk cukrozatlan gyümölcs- és zöldségleveket, teát, sportitalokat. A kávé és a tea mérsékelten elfogadható, de a koffein miatt naponta legfeljebb 2-3 csésze javasolt.
Amennyiben valaki szívelégtelenség miatt folyadékbevitel-korlátozás alatt áll, minden esetben konzultáljon orvosával arról, hogy milyen mennyiséget fogyaszthat a legmelegebb napokon. Ilyen esetekben praktikus megoldás lehet a szájöblítés, cukormentes rágógumi vagy fagyasztott gyümölcs szopogatása.
Mire figyeljünk az étkezésnél?
A forró időben kerüljük a nehezebb, zísros ételeket. Válasszunk inkább hideg fogásokat, friss, magas víztartalmú gyümölcsöket, zöldségeket, salátákat, amelyek vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, ezáltal segítik a szervezet egyensúlyának megőrzését.
Otthon is tegyünk a hűtésért
A lakás hűvösen tartása kulcsfontosságú. Napközben érdemes lehúzni a redőnyöket, behúzni a sötétítő függönyöket, és csak akkor szellőztetni, ha kint hűvösebb van, mint bent. A ventilátor vagy klíma hasznos lehet, de mindig figyeljünk arra, hogy ne hűtsük le hirtelen a testünket.
Öltözködés és nap elleni védelem
Viseljünk világos, szellős, pamut ruhadarabokat, különösen akkor, ha kint tartózkodunk. A fej védelmére hózunk sapkát vagy kalapot, szemünket pedig napszemüveggel óvjuk. Ha lehet, 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon.
Legyen mindig nálunk víz!
Akárhová is megyünk, vigyünk magunkkal egy üveg vízet. Ez alapvető fontosságú a hűségben. Érdemes a gyerekeket is figyelmeztetni, hogy rendszeresen igyanak, még akkor is, ha nem érzik magukat szomjasnak.
Kerüljük az extrém fizikai megterhelést
A nagy melegben kerüljük a megerőltető mozgást, sportolást, különösen a déli órákban. Ha mégis muszáj kint dolgozni, rendszeresen tartsunk szünetet árnyékos helyen, és igyunk sok folyadékot.
Veszélyes tünetek: azonnali teendők
Ha valaki a meleg hatására rosszul lesz, keressen mielőbb hűvös helyet, igyon vizet, feküdjön le és emelje meg a lábait, valamit tegyen hideg borogatást a nyakára és homlokára. Amennyiben a tünetek nem enyhülnek, hívni kell az orvost.
Gyakori problék a hőségben
Angina pectoris
Az angina pectoris tüneteit a meleg jelentősen felerősítheti. Azok, akik nitromint spray-t használnak, fokozottan figyeljenek, mivel a szer gyorsan kitágítja az ereket, ami hirtelen vérnyomáscsökkenést és ájulást okozhat.
Szívelégtelenség
Szívelégtelenség esetén a meleg még nagyobb terhet ró a már amúgy is gyengébb teljesítésű szívre. A betegek gyorsan kibillenhetnek egyensúlyukból, ami szélsőséges esetben kórházi kezelést igényelhet. Ha rosszullét jelentkezik, forduljanak szakemberhez, mert lehet, hogy módosítani kell a gyógyszerelést.
Hőguta
Ha valaki túl sok folyadékot veszít, a belső hőmérséklet vészesen megemelkedhet. A tünetek közé tartozik az izzadság, hideg bőr, izomgörcs, nehezített légzés, hányinger, hányás, ödémák, ájulás. Ezek a jelek azonnali orvosi segítséget igényelnek.
A legveszélyeztetettebbek
Különös figyelmet kell fordítani a gyerekekre és az idősekre, akiknél a hőszabályozás már nem működik megfelelően. Ugyanez igaz a krónikus betegekre, akinek nyáron tanácsos lehet soron kívüli orvosi konzultációt kérni az állapotuk és gyógyszerelésük átvizsgálására.
A kánikula mindenki szervezetét megviseli, de megfelelő elővigyázatossággal és tudatossággal jelentősen csökkenthetők a veszélyek. Vigyázzunk magunkra és egymásra a forró napokon is!