Emberek

Kedves Mindenki! Mély fájdalommal tudatom, hogy a mi édes tizenkilenc napos kisbabánk tragikus hirtelenséggel a Mennyországba távozott… Ezért hagyott itt minket – írta az apa szomorú, de ünnepélyes hangvételű közleményében a közösségi oldalán

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

A napokban megdöbbentő tragédia rázta meg a közösségi média világát, amikor egy apa fájdalmas, de méltóságteljes közleményt tett közzé: „Kedves Mindenki! Mély fájdalommal tudatom, hogy a mi édes tizenkilenc napos kisbabánk tragikus hirtelenséggel a Mennyországba távozott…” Az egyszerű szavak mögött egy szívszorító történet bontakozik ki, amely nemcsak a családot, de mindenkit megrendít, aki hall róla.

Ezrah, a kisfiú, akit szinte egész rokonsága már a születése előtt is nagy izgalommal várt, mindössze néhány nappal világra jövetele után kezdett furcsán viselkedni. A hosszú várakozás után érkezett csöppség először csak nyugtalan és nyűgös lett, majd az étvágytalanság jeleit mutatta.

A szülők, Craig Pollard és Sarah Doolin, akik minden apró változást figyelemmel kísértek, hamar gyanakodni kezdtek, hogy valami komolyabb baj lehet a háttérben.

Egy újabb aggasztó fordulat

Szeptember elején, alig tizenkilenc nappal a születése után, Ezrah belázasodott, és sírni kezdett. A család azonnal értesítette a segélyhívót, de a várakozás hosszú órái alatt úgy döntöttek, nem várnak tovább, és maguk indultak a kórházba.

Mire odaértek, a kisfiú állapota drámaian romlott: bőre falfehér lett, és foltok jelentek meg rajta. A kórházi személyzet megdöbbentő megjegyzése szerint, ha még fél órát vártak volna, Ezrah valószínűleg otthon veszítette volna életét.

A diagnózis sokkoló valósága

A kórházban Ezrah-t kezdetben csak megfigyelés alatt tartották, de állapota miatt hamar a Bristoli Gyermekkórházba szállították át. Itt diagnosztizálták nála a B csoportos Streptococcus okozta vérmérgezést és agyhártyagyulladást, mely végzetes következményekkel járt.

Bár az orvosok mindent megtettek, hogy megmentsék a kisfiút, szeptember 25-én visszafordíthatatlan agysérülést szenvedett, ami végül az életébe került.

Miért olyan veszélyes a Strep B?

Mi az a Strep B, és melyek azok a tünetek, amelyekre figyelni kell?

A B csoportú Streptococcus (Group B Streptococcus, röviden GBS vagy Strep B) egy baktérium, amely természetesen jelen lehet az emberi szervezetben, különösen a belekben, a végbél környékén, a húgyutakban és a hüvelyben. A felnőttek 20–40%-a tünetmentes hordozó, azaz anélkül él vele együtt, hogy bármilyen egészségügyi problémát tapasztalna. Hordozás önmagában nem jelent betegséget, de bizonyos helyzetekben a baktérium komoly fertőzéseket is okozhat.

Kik vannak veszélyben?
Leginkább azok a felnőttek érintettek, akiknek az immunrendszere gyengült – például idősek, cukorbetegek, daganatos betegek, krónikus betegségekben szenvedők. Náluk a GBS kórokozóként viselkedhet, és húgyúti fertőzéseket, sebfertőzést, bőrfertőzéseket, tüdőgyulladást, vagy akár véráramfertőzést (szepszist) is kiválthat. A legsúlyosabb esetekben a fertőzés agyhártyagyulladáshoz is vezethet.

Nők és a terhesség
A GBS különös figyelmet érdemel a terhes nőknél, mivel a hüvelyben jelen lévő baktérium a szülés során átjuthat az újszülöttre. Ez az újszülöttekben súlyos, akár életveszélyes fertőzéseket okozhat – például tüdőgyulladást, vérmérgezést vagy agyhártyagyulladást. Emiatt a legtöbb országban a terhesség késői szakaszában (általában a 35–37. hét között) szűrést végeznek a GBS jelenlétére, és pozitív eredmény esetén antibiotikumos kezelést alkalmaznak a szülés alatt.

Tünetek felnőtteknél
A legtöbb felnőtt sosem tudja meg, hogy hordozza a GBS-t, mert semmilyen tünete nincs. Amikor viszont fertőzést okoz, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • gyakori vagy fájdalmas vizelés
  • láz, hidegrázás
  • alacsony vérnyomás
  • izomfájdalom, gyengeség
  • bőrpír, duzzanat sebek körül
  • zavartság (súlyosabb esetekben)

Megelőzés és kezelés
A GBS által okozott fertőzések antibiotikumokkal jól kezelhetők. A szűrés főként a terhességnél elengedhetetlen, de bármilyen szokatlan panasz esetén, főleg krónikus betegség mellett, érdemes orvoshoz fordulni.

Ez az információ nem minősül orvosi tanácsnak. Ha tüneteket észlelsz magadon, fordulj orvoshoz!

Együttérzés és figyelem

Ezrah tragédiája nemcsak a családot, de a közösséget is mélyen megrázta. A történet azonban túlmutat a gyászon és fájdalmon; tanulságul szolgál mindannyiunk számára, hogy milyen fontos az éberség és az azonnali cselekvés, ha egy újszülött egészsége veszélybe kerül.

„Az élet törékenysége minden pillanatban emlékeztet bennünket arra, hogy mennyire fontos értékelnünk, amink van” – fogalmazott a család egyik közeli barátja.

Búcsú, de nem felejtés

Ezrah kis életének megrázó története nem vész el nyomtalanul. Az eset hatása, a család bátor szembenézése a nehézségekkel, és az orvosok önfeláldozó küzdelme mindannyiunk számára példaként szolgálhat. A tragédia arra késztet bennünket, hogy jobban odafigyeljünk a körülöttünk lévőkre, és soha ne vegyük természetesnek a legkisebb jeleket sem.


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!