Férfiak

Na ezt eddig én se tudtam 😲

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

Ahogy a tükörbe nézel, talán észre sem veszed azt az apró, de maradandó jelet a válladon vagy a karodon. Pedig ez a kis heg több ezer évnyi történelmet, küzdelmet és győzelmet rejt magában. Mit is jelképez valójában ez a kis bőrhibának látszó jel, és miért viseljük büszkén? Nos, a válasz visszarepít minket az emberiség egyik legkegyetlenebb ellenségéhez, a fekete himlőhöz.

Ez a betegség a történelem során rettenetes pusztítást végzett. A Poxvirus variolae által okozott járványok során az emberek százalékos arányban is jelentős része vesztette életét, vagy maradandó károsodásokkal élte tovább az életét. Európában a halálozási arány 15-20% körül mozgott, míg Amerikában ez a szám akár a 80%-ot is elérhette. Az olykor megvakulással járó himlő több jelentős történelmi személyiség haláláért is felelős volt. Gondoljunk csak I. József osztrák császárra, II. Péter cárra vagy éppen XV. Lajos francia királyra, akik mind a himlő áldozatai lettek.

A himlő elleni küzdelem hősei
A 18. század végére azonban az emberiség elkezdte visszaszorítani ezt a szörnyű kórt. Idősebb Bene Ferenc orvos volt az, aki Magyarországon először alkalmazta a himlő elleni védőoltást 1801-ben. Az oltás forradalmasította a betegségek megelőzését, és az oltások történetében a himlő elleni vakcina az első, amely segített egy betegséget teljesen felszámolni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1979-ben hivatalosan is kiirtottnak nyilvánította a fekete himlőt.

Az oltási eljárás azonban nem volt fájdalommentes vagy egyszerű folyamat. A vakcinát egy speciális kétágú tűvel juttatták a bőr alá, több szúrással. Az oltás helyén dudorok és hólyagok alakultak ki, amelyek végül heggé gyógyultak. Ezek a hegek lettek a bőrünkön a védettségünk emlékeztetői.

A múlt árnya
Bár a fekete himlő már nem jelent aktív veszélyt, mégsem lehetünk teljesen nyugodtak. A világ bizonyos pontjain, laboratóriumokban mintákat őriznek a vírusból, és így a betegség elméleti visszatérésének esélye sosem zéró. Az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerfelügyeleti Hatóság (FDA) nemrégiben jóváhagyott egy fekete himlő elleni gyógyszert, ami jól jelzi, hogy a tudósok továbbra is komolyan veszik a fenyegetést.

Az amerikai hadügyminisztérium is nagy figyelmet szentel a témának, hiszen ők is rendeltek kétmillió adagot a szájon át szedhető gyógyszerből. Ez a lépés is azt mutatja, hogy bár a múlt árnyai elhalványultak, mégis éberen vigyázunk arra, hogy ne térhessenek vissza.

A jövő tanulságai
De miért fontos ma is beszélnünk a himlőről és az oltásokról? Mert a múlt tanulságai segítenek megérteni, hogy az oltások nem csupán személyes védelmet jelentenek, hanem kollektív biztonságunk zálogai is. Amikor olyan járványokkal szembesülünk, mint például a COVID-19, emlékeznünk kell arra, hogy a vakcinák milyen óriási szerepet játszanak az emberiség megvédésében.

Egy híres orvos, Dr. Anthony Fauci egyszer azt mondta: Az oltások az egyik legnagyobb sikertörténet az orvoslás történetében. Ez a mondat talán a legjobban összefoglalja, miért is fontosak az oltások: nemcsak az egyéni egészségünket védik, hanem közösségeinket is erőssé, ellenállóvá teszik.

Amikor tehát legközelebb rápillantasz arra a kis hegre a karodon, gondolj arra, hogy ez nem csupán egy apró bőrhiba. Ez egy győzelem jele. Egy emlékeztető arra, hogy az emberi kitartás és tudomány képes legyőzni a legádázabb ellenségeket is. És ki tudja, talán a jövő még több ilyen történetet tartogat számunkra, ahol a tudomány és az emberi akarat összefogásával újabb hegeket formálhatunk, amelyek már nem a fájdalmat, hanem a győzelmet hirdetik.
CIKK FORRÁSA: tudnodkell.info


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!