Emberek

Orbán Viktor felszólította a Harcosok Klubját! Bejelentette a Pride-ról!

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

Orbán Viktor a Harcosok Klubja nevű zárt Facebook‑csoportban osztotta meg közönségével az alábbi kijelentéseket. Először méltatta Kapu Tibort, majd gyorsan „másra” terelte a témát:

„Más. Még mindig Pride. Ennek nincs köze a büszkeséghez. Fel nem foghatom, hogyan hajíthatja valaki a földre a kokárdát. Akárminek is gondolja magát, nem szórakozhat a nemzeti szimbólumainkkal. Sok millióan vagyunk, akiknek ez fontos. A másság nem ad erre felmentést” – írta Orbán, aki továbbra sem tudja elengedni a szombati Pride-on fellépő drag queen műsorát.

Orbán ebben az üzenetben világossá tette, hogy számára a Pride nem a büszkeség ünnepe – mint ahogy arról a Telex is beszámolt – hanem a nemzeti szimbolika megsértésének eszköze

2. A drag queen magyarázata

A Pride-on fellépő művész, Mia Szösz – akit a sajtó így azonosított – a Telex számára részletesen elmagyarázta a performansza mögötti üzenetet. Ő maga nemcsak védekezett a kritika ellen, hanem mélyebb rétegeket is feltárva értelmezte tettét:

„Azt akartam üzenni a transznemű embereknek, hogy fontolják meg, hogy mi a fontosabb a számukra: az identitásuk vagy a hazájuk. Lehet, hogy ez rosszul hangzik, pedig nem hazaárulásra akarok senkit rávenni, de jelen helyzetben a transzok a marginalizált csoporton belül is a legesleg‑marginalizáltabbak, és néha szinte hajtóvadászatot indítanak ellenük. (…) Azt pedig, hogy mit jelképezett a sebem, a nézők interpretációjára bízom, nekem mindenesetre egy tátongó sebet jelent, amit az elmúlt évtizedek politikája ejtett rajtam mint a közösség tagján.”

A performansz részeként a kokárdával történő „technikai megoldásról” is szót ejtett:

„…pusztán egy technikai megoldás volt, mert nem akartam a kezemben tartogatni, de jó megafonoshoz méltón ezt is kiragadták, és plusz jelentéstöbbletet adtak neki.”

Hirdetés

Végül arra is utalt, hogy a Hatvannégy Vármegye mozgalom feljelentést fontolgatott ellene:

„…nem ők és nem Novák Előd fogja meghatározni, hogy mi a magyarság, és hogy én milyen szimbólumokat használhatok itt született és itt felnőtt magyarként. Nem csak ők alkotják a nemzeti egységet. És a népművészet sem politika, és nem is kéne azzá tenni” – mondta Mia Szösz.

3. Politikai visszhang

Orbán kijelentése több politikai szereplőt is megmozgatta:

  • Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke kérte, hogy Orbán olvassa át a szabálysértési törvényt, hiszen – mint fogalmazott – erre a fajta fenyegetésre nincs alapja. Sőt, kijelentette: ha a hatóság mégis eljárna a résztvevők ellen, pártja „a fogatlan, bukott hatalom minden jogellenes büntetését eltörli”.

  • Karácsony Gergely főpolgármester válasza szerint „a legjobb válasz az, ami a szombati örömünnepet jellemezte, a mosoly” – ezzel hangsúlyozta, hogy a békés résztvevők reakciója megmutatta: a támadások ellenére is az elfogadás és öröm dominál.

  • Az Ügyvédkör jogászai szerint amíg nem történt felszólítás és nem történt rendőrségi beavatkozás, addig a résztvevőket nem lehet szabálysértés miatt bírságolni.

4. Mit mond a nemzetközi sajtó?

Az ügy nemzetközi visszhangot is kiváltott:

  • A Reuters arról számolt be, hogy Orbán a rendezvényt „taszítónak és szégyenletesnek” nevezte, miközben a Pride 100 000–200 000 embert vonzott a tiltás ellenére

  • A svéd Omni portál „szégyenletesnek” írta Orbán megfogalmazását, amikor egy drag előadót mutatott a magyar lobogó színeiben a felvonuláson .

Ezek a megítélések rávilágítottak arra, hogy a kormányfő reakciója nemcsak hazai, hanem regionális és európai értelemben is vitatott.

5. Jogállamisági és szimbolikus kérdések

A Pride mint politikai és identitásrendező esemény

A Pride nem csak szexuális kisebbségek ünnepe, hanem egyfajta politikai állásfoglalás is a tolerancia, identitás, és közösségi láthatóság mellett. Orbán számára azonban az esemény „nem büszkeség, hanem szégyen”, és ezt politikai eszközökkel igyekszik visszaszorítani.

A nemzeti szimbólumok?

A kokárda földre hajítása felkavarta a közvéleményt: Orbán szerint az nemzeti szimbólum meggyalázása, miközben az előadó szerint művészi gesztusról van szó – aki szerint a politikai sebeket jelezte, nemcsak provokált.

6. Mi következik most?

Jogszabályi alapok?

  • A TASZ alapján a tiltott rendezvényen való részvétel önmagában szabálysértés lehet, de az eset előtt felszólítás szükséges.

  • Az Ügyvédkör szerint ennek hiányában nincs jogalap bírságolásra.

Politikai következmények

Ha Orbán lép és hatósági eljárás indul, az akár precedensként szolgálhat. Magyar Péter pártja ígérte, hogy eltörli ezeket a büntetéseket, ha hatalomra jut. A nyáron kiépülő jogi eszkaláció akár választási téma lehet.

Szimbolikus üzenet

A Pride eseményei Európában is visszhangszerű mintákat erősít: a progresszió és a konzervatív politika ütközése most Budapest utcáin bontakozott ki legmarkánsabban.

  • Rendőrségi reakció: lesz-e felszólítás, büntetés, eljárás?

  • Politikai lobbi: megerősödnek-e a konzervatív vagy liberális erők a következő választásokig?

  • Közvélemény: mennyire polarizálódik a társadalom, és hogyan reagálnak a magyar polgárok?

  • Európai szint: hogyan értelmezik a brüsszeli döntéshozók Orbán üzeneteit, és erősödik-e a nemzetközi nyomás?

Orbán Viktor szavai a Harcosok Klubjában nem csupán egy politikai kijelentés, hanem egy olyan aktus, amely mögött jogi, kulturális és identitáskérdések rejlenek. A Pride performansz kokárdás jelenete egy pillanatnyi művészi gesztusból politikai detonátorrá vált. A következő hetek döntenek: indul-e eljárás, megmarad-e a médiavisszhang, és miként alakul a diskurzív tér Orbán és ellenzéke között.


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!