Az égbolt gyakran örvendeztet meg minket új csodákkal, például meteorzáporokkal, érdekes bolygókkal és magával ragadó holdfogyatkozásokkal. Azonban nem csak az űrbe érkező újdonságokról van szó – néhány dolog búcsúzik, és a Szaturnusz híres gyűrűi is eltűnnek. A tudósok szorosan figyelemmel kísérik ezt a jelenséget.
Hamarosan a Szaturnusz gyűrűi eltűnnek a látóterünkből.
Azok az ikonikus gyűrűk, amelyeket a Földről csodáltunk, mindössze 18 rövid hónap múlva már nem lesznek láthatók. Ezek a gyűrűk jeges és sziklás, gyakran porral borított darabok keverékéből állnak, és Naprendszerünk hatodik bolygóját veszik körül. A valóság azonban az, hogy bár emberi szemmel nézve nem tűnik túl hamarnak, de azon az úton vannak, hogy 2025-re láthatatlanná váljanak számunkra, egy kozmikus szempillantás alatt. Míg a teljes eltűnés évmilliókba telik, az éjszakai égbolton látható show nem tart már sokáig.
Íme, miért történik ez: ahogy a Szaturnusz kering a Nap körül, a dőlésszöge 2025. március 23-án nullára csökken. Amikor ez a dőlésszög eléri a nullát, az lényegében azt jelenti, hogy a Szaturnusz tökéletesen az oldalán fog mutatkozni nekünk itt a Földön. A Szaturnusz a legközelebbi pontján mintegy 746 millió kilométerre van tőlünk, és amikor oldalra áll, nem fogjuk látni ikonikus gyűrűit. Ez az egyedülálló együttállás 2038. október 15-én, majd gyors egymásutánban 2039. április 1-jén és július 9-én is bekövetkezik.
Miután a Szaturnusz gyűrűi 2025-ben eltűnnek, 2032-ig nem láthatjuk őket újra teljes egészében. A Szaturnusz gyűrűi kilenc fokos szögben dőlnek bolygónk felé. Jövőre ez a dőlés mindössze 3,7 fokra csökken. Ennek az eltűnésnek 2009 szeptembere óta nem voltunk tanúi, előtte 1996 februárja óta nem fordult elő. Tehát viszonylag ritka eseménynek lehetnek szemtanúi az égbolt megfigyelői.
A NASA egy szokatlan, kérdőjelre emlékeztető égi objektumról készített felvételt.
A NASA James Webb teleszkópja egy kérdőjel alakú, titokzatos objektumot észlelt. Bár ennek az objektumnak a valódi természete jelenleg ismeretlen, a tudósoknak van néhány feltételezésük róla. Ez az érdekes felfedezés felkeltette a csillagászok és kutatók érdeklődését, akik többet szeretnének megtudni erről a rejtélyes égi jelenségről.
Az objektum a Herbig Haro 46/47 csillagrendszer része, ahol két fiatal csillag kering egymás körül a gravitáció hatására. Ezek a csillagok a Vela csillagképben találhatók, a Földtől mintegy 1470 fényévre. Az objektum határozott kérdőjel alakja vöröses árnyalatú, ami azt jelzi, hogy távolabb van, mint a képen látható többi csillag.
Ennek az égi lénynek a valódi természete továbbra is rejtély, de egyedi alakja és színe ad némi támpontot. Lehet, hogy egy távoli galaxis, vagy akár két galaxis összeütközésének eredménye, ami a jellegzetes kérdőjeles megjelenést adja. Ezt az értelmezést a baltimore-i Űrteleszkóp Tudományos Intézet (STScI) szakértői is támogatják.
A földönkívüli élet kutatása folytatódik, és a technológiai fejlődéssel és a kozmosz megértésével egy nap talán jelentős felfedezéseket tehetünk. Addig is a csillagos égbolt csodáinak felfedezése kozmikus képeken keresztül igazán varázslatos élmény lehet.